Jump to content

net4game

The most innovative GTA: San Andreas Multiplayer Role Play server

Photo

Zakładanie własnego biznesu.

• Please log in to reply
98 replies to this topic

RudyNieRadosny0 05/01/2017 - 15:37

RudyNieRadosny
  • Świeżak

Wstęp.

Skoro czytasz ten poradnik, zapewne chcesz założyć własną firmę na H-RP. Widziałem wiele tematów, w których proszono o pomoc w założeniu biznesu. Postanowiłem więc opisać wszystko tutaj.

Wykupienie skryptu.

Pierwszą częścią będzie wykupienie skryptu. Można go wykupić tutaj , przy "Własna firma". SMSem kosztuje to 30.50 zł, a przez przelew 20 zł. Biznes można aktywować w panelu gracza, w zakładce "Załóż firmę".

Typ biznesu.

Jednym z wielu dylematów jest: Jaki wybrać typ firmy? Spróbuje więc opisać tu dokładnie firmy, ich zalety i wady.

Typy biznesów:

- Biznes gastronomiczny - przy pomocy tego skryptu możemy założyć bar, pub, restaurację, klub, etc. Zaletą tego rozwiązania jest to, iż w ten sposób możemy założyć kilka lokali biznesu, które tak naprawdę są inne, jak podałem wcześniej. Można w ten sposób założyć wiele pozornie różnych firm przypisując je do jednego skryptu. Minusem tego jest to, że biznes z pojedynczego produktu zarabia niewiele. Ceny takich produktów wynoszą 2-20$, więc bardzo mało. Można ewentualnie ustawić kwotę za przejście i w ten sposób zarabiać, jednakże należy uważać, by wtedy był ktoś w biznesie, gdyż może stracić on reputację i nikt nie będzie chciał tam chodzić. Mając ten skrypt można zamawiać produkty spożywcze, dające HP oraz napoje alkoholowe - przydatne przy akcjach RP.

- Salon pojazdów - można w nim sprzedawać różnego rodzaju pojazdy. Mają one całkiem wysokie ceny, więc od jednego pojazdu możemy zarobić nawet do kilkuset dolarów, jednak nie są one sprzedawane tak często, jak produkty w biznesie gastronomicznym. Tutaj również można rozdzielić biznes na kilka budynków, np. salon motorów oraz salon samochodów, lecz czy się to opłaca? To już musisz sam ocenić. Można za pomocą tego skryptu zamawiać pojazdy - motory, samochody i śmigłowiec.

- Wypożyczalnia pojazdów - ten skrypt pozwala na pożyczanie pojazdów osobom za określoną kwotę plus ustawić kwotę, jaką skrypt będzie ściągał za zniszczenie pojazdu. Nie orientuję się dokładnie, co można tam zamawiać, ale jak sądzę, niektóre unikatowe pojazdy.

- Warsztat - ten skrypt pozwala naprawiać pojazdy, tuningować je, tankować, malować, etc. Warsztat lepszy jest od stacji z kilku powodów - nie trzeba mieć przy sobie pieniędzy przy zamawianiu - mogą być w banku, mechanicy (przynajmniej w części z nich) odgrywają ciekawsze akcje, a także jest większa szansa, że nie wybuchniemy razem ze stacją tongue.gif , nie wiem także, czy na stacji jest jeszcze możliwość zamawiania części tuningowych. W tego typu skrypcie można zamawiać następujące rzeczy: Akcesoria do pojazdów - lakiery, kanistry, alarmy, immobilisery, audio, CB; wszystkie części zamienne, a także części tuningowe.

- Siłownia - używając takiego skryptu można trenować swoich klientów, co z czasem pozwoli trenować sztukę walki (3075j siły), a także powoduje usunięcie efektu 'gibania' się kamery przy celowaniu (3100j siły). Ten skrypt nie może zamawiać żadnych przedmiotów. Na siłownie chodzi dużo graczy, właśnie ze względu na celowanie, a czasami również chcą wyrobić sztukę walki, która potrafi być naprawdę mocna. Na jednym treningu można zarobić kilkadziesiąt dolarów.

- Ochrona - skrypt pozwalający na ochronę budynków lub osób. Przydatną zaletą tego skryptu jest to, że można montować kamery (które zresztą kosztują 2500$ na /tel 777). Można je następnie oglądać przez komendę /kamera [nazwa]. Nie uważam tego biznesu za zbyt opłacalny. Można tutaj zamawiać kamery, lecz nie pałki.

- Firma taksówkarska - jest to opłacalny biznes, jednakże wielka jest konkurencja w tej branży. Nie wymaga zakupienia budynku. Konieczny jest jednak zakup taksówek, czterodrzwiowych, by można było działać.. Nie posiada możliwości zamawiania przedmiotów.

- Hotel - biznes niewymagający pracowników, jednakże również nie ma zbytniej możliwości zarobku. Można co najwyżej ustawić opłatę za wejście, jednak osoby zwykle wychodzą, a nie wchodzą. Nie sądzę, by był to opłacalny typ biznesu. Nie ma możliwości zamawiania.

- Sklep 24/7 - biznes niewymagający pracowników. Jego działanie polega głównie na tym, że stoi budynek, w którym gracze używają komendy /kup. Jedyne, co trzeba tutaj robić to zamawiać przedmioty. Sklep jest przeznaczony głównie dla nowych graczy.

- Nauka jazdy - działalność, w której wizyta prawie każdego gracza jest konieczna. Aby gracz mógł wyrobić prawo jazdy musi w takim biznesie wyćwiczyć jazdę. Musi ona posiadać pojazdy.

Budynek

Każdy biznes (z wyjątkiem taxi) musi mieć swoją siedzibę, by móc prosperować. Siedzibę należy oczywiście wykupić za pieniądze IC. Kwota takiego budynku wynosi 5000$ za grunt + cena interioru (KLIK). Każdy interior musi być zgodny z wyglądem zewnętrznym (np. w willi nie można postawić ciasnego Cluckin' Bella). Można postawić również interior z własnych obiektów. Kupuje się go w ten sposób: Należy wykupić dowolny interior z listy, zgodny z rodzajem biznesu oraz pasujący do wyglądu zewnętrznego budynku. Następnie wgrywasz mapę obiektów i włączasz ją przez /drzwi w biznesie. Musisz również wybrać swoją lokację. Pamiętaj o tym, że miejsce budynku ma znaczący wpływ na jego zarobki.

Pracownicy i panel.

Po zakupie skryptu firmy, na wybraną postać zostaje przekazany panel. Pamiętaj, że założyciela firmy nie da się wyrzucić z biznesu. Możesz przystąpić do rekrutacji pracowników!

1. Rekrutacja pracowników.

Pracowników możesz rekrutować przez odpowiedni dział (KLIK). Pamiętaj o tym, żeby odpowiednio opisać swoją firmę, zarobki w niej oraz zawrzeć tam inne informacje. Możesz również zareklamować rekrutację w SN - przychodząc do siedziby w czasie nadawania reklam i zamówić reklamę. Możesz także popytać się IC znajomych, czy ktoś nie szuka pracy spośród nich.

2. Wypłaty oraz sposoby zarządzania pracownikami.

Kolejnym krokiem będzie ustalenie wypłat pracowników oraz motywacja ich do pracy. Według mnie, dobrym sposobem na motywację jest wprowadzenie systemu rang, plusów i minusów oraz skarg i pochwał, a także donosicielstwa.

Rangi: Pracownik, za dobrą pracę z czasem otrzymuje awans na wyższą rangę lub degradację na niższą. Coraz wyższe rangi pozwolą na wyższą wypłatę oraz na większe możliwości w firmie (np. prowadzenia pojazdów, zamawianie przedmiotów, etc.)

Plusy i minusy: Żeby awanse i degradacje nie leciały za szybko, można wprowadzić plusy i minusy. Za dobrą pracę otrzymuje się plusa, a za złą minusa. Ustalona wcześniej liczba plusów będzie skutkowała awansem, a odpowiednia liczba minusów będzie powodowała degradację. Plusy będę usuwały minusy i na odwrót.

Skargi i pochwały: Dowolne osoby będę mogły napisać skargę lub pochwałę na pracownika, wcześniej dostarczając oczywiście dowody. Przyjęta pochwała będzie skutkowała plusem, a skarga minusem.

Donosicielstwo: Pracownicy będą mogli mówić pracodawcy o złym zachowaniu konkretnego pracownika, na co oczywiście muszą być dowody. Oskarżony wtedy otrzyma minusa, a skarżący, po kilku uzasadnionych, z dowodami skargach plusa.

Natomiast co do wypłat: jest oczywiście ich limit, który jest obliczany według następującego wzoru: dochód (różnica przychodu i wydatków) / liczba pracowników * liczba aktywnych pracowników

3. Skiny pracowników, ich uprawnienia i logi.

Jako pracodawca, możesz ustalić swoim pracownikom skin, który będzie odpowiedni dla wykonywanego stanowiska lub rodzaju pracy. Listę skinów odnajdziesz TU: Skiny 1-100 KLIK; skiny 101-200 KLIK; skiny 200+ KLIK.

Możesz także nadawać swoim pracownikom odpowiednie uprawnienia, które również mogą zależyć od stanowiska i/lub rodzaju pracy. Oto możliwe uprawnienia wraz z opisami:

- Zarządzanie grupą - wszystkie uprawnienia IG, jak i w panelu. Może robić wszystko, prócz wyrzucenia lub zabrania panelu założycielowi.
- Dostęp do panelu grupowego - może przeglądać panel, logi, skiny, uprawnienia i listę członków, lecz nie może nic zmieniać w panelu.
- Pisanie na chacie grupowym - wiadomo - możliwość pisania na chacie /bo.
- Prowadzenia pojazdów - jeżdżenie pojazdami przypisanymi do danego biznesu (/biznes v)
- Prowadzenie pojazdów specjalnych - jeżdżenie pojazdami, które są oznaczone jako specjalne. Można je ustawić na takie używając /v grze lub w panelu (sam nie wiem).
- Zamykanie drzwi - /zamknij w drzwiach przypisanych do biznesu.
- Dostęp do /podaj - możliwość wyciągania przedmiotów z magazynu za wyznaczoną kwotę przez osobę zamawiającą.
- Zamawiania przedmiotów - możliwość zamawiania odpowiednich przedmiotów do biznesu.
- Używanie grupowych bram - możliwość otwierania i zamykania obiektów oznaczonych jako "brama"

W panelu jest również trzecia zakładka (po ustawieniach podstawowych i uprawnieniach): "Logi". Można tam sprawdzić wszystkie transakcję w biznesie - wszystkie /podaj, oferty pracowników, wpłaty i wypłaty pieniędzy. Mają one wpływ na przychód, wydatki i dochód z dashboardu. Po tygodniach znikają, tak samo, jak znikają ich efekty w przychodzie/wydatkach. W logach są zapisane następujące dane: Członek biznesu dokonujący transakcji, kontrahent, data wraz z godziną, rodzaj (np. wpłata, /podaj, oferta) oraz kwota, o jaką zmienia się konto biznesu.

Zakończenie

To już wszytko, co chciałem przekazać nowym przedsiębiorcom na serwerze. Mam nadzieję, że pomogłem. Gdyby ktoś miał jeszcze jakieś pytanie co do biznesu - piszcie na skype - jest w profilu.

Czyli tylko mozna miec firme po zaplaceniu prawdziwej kasy ta?

• Back to top
    • 0

kubica80375 05/01/2017 - 16:09

kubica803
  • Gracz

Czyli tylko mozna miec firme po zaplaceniu prawdziwej kasy ta?

Możesz kupić od gracza zdrapkę na biznes za pieniądze w grze..

• Back to top
    • 0

WilkuL-3 22/02/2017 - 19:01

WilkuL
  • Gracz

Możesz kupić od gracza zdrapkę na biznes za pieniądze w grze..

a biznes jest na zawsze? Prosze o szybka odpowiedz.
  • Back to top
    • 0

Pakerinio-12 16/04/2017 - 18:46

Pakerinio
  • Gracz

Przydatny poradnik

• Back to top
    • 0

Trendsetter4 16/04/2017 - 19:22

Trendsetter
  • Gracz

Dzięki skorzystałem :)

• Back to top
    • 0

P1wlak 692 16/04/2017 - 21:01

P1wlak
  • Gracz

*
POPULAR

Bardzo przydatny poradnik, dzięki;)
  • Back to top
    • 6

Pakerinio-12 17/04/2017 - 15:32

Pakerinio
  • Gracz

Bardzo fajny poradnik :)

• Back to top
    • 0

TrevorV5 352 04/05/2017 - 21:56

TrevorV5
  • Gracz

Ciekawy poradnik jeśli ktoś będzie chciał założyć własny biznes :D

• Back to top
    • 0

TheSeba4 05/05/2017 - 18:42

TheSeba
  • Gracz

Dobry poradnik przyda się :D

• Back to top
    • 1

Aladeen131 09/05/2017 - 16:24

Aladeen1
  • Gracz

Czyli jak sie kupi biznes z premium to nie trzeba płacić w urzędzie?

• Back to top
    • 0

Groszeczek0 30/06/2017 - 02:09

Groszeczek
  • Świeżak

Dzięki przydatne

• Back to top
    • 0

P1wlak 692 30/06/2017 - 02:13

P1wlak
  • Gracz

Nowym się to przyda, chociaż dowiedziałem się co nie co coś nowego, zielony wiadomo :)

• Back to top
    • 0

Aladeen131 03/04/2018 - 14:24

Aladeen1
  • Gracz

Każdy biznes (z wyjątkiem taxi) musi mieć swoją siedzibę, by móc prosperować. Siedzibę należy oczywiście wykupić za pieniądze IC. Kwota takiego budynku wynosi 5000$ za grunt + cena interioru (KLIK). Każdy interior musi być zgodny z wyglądem zewnętrznym (np. w willi nie można postawić ciasnego Cluckin' Bella). Można postawić również interior z własnych obiektów. Kupuje się go w ten sposób: Należy wykupić dowolny interior z listy, zgodny z rodzajem biznesu oraz pasujący do wyglądu zewnętrznego budynku. Następnie wgrywasz mapę obiektów i włączasz ją przez /drzwi w biznesie. Musisz również wybrać swoją lokację. Pamiętaj o tym, że miejsce budynku ma znaczący wpływ na jego zarobki.

Taxi firma nie potrzebuje budynku?

• Back to top
    • 0

Giboner410 03/04/2018 - 14:39

Giboner
  • Gracz

Taxi firma nie potrzebuje budynku?

Kazda firma potrzebuje budynku aby mozna było rozdawać wypłaty.

• Back to top
    • 1

woperek2 09/01/2019 - 16:56

woperek
  • Gracz

Mam firmę taxi i muszę zarejestrować firmę czyli bez budynku nie bd mógł pracować i zarabiać na niej jak własciciel ? 

• Back to top
    • 0

ShowTime 3051 09/01/2019 - 16:59

ShowTime
  • Gracz

Mam firmę taxi i muszę zarejestrować firmę czyli bez budynku nie bd mógł pracować i zarabiać na niej jak własciciel ? 

Nope, musisz mieć własny budynek pod który musisz podpisać firmę, a potem zarejestrować ją w urzędzie - nawet taki najtańszy budynek za $6000 się nada.

• Back to top
    • 0

woperek2 09/01/2019 - 17:03

woperek
  • Gracz

Nope, musisz mieć własny budynek pod który musisz podpisać firmę, a potem zarejestrować ją w urzędzie - nawet taki najtańszy budynek za $6000 się nada.

a gdzie taki znajdę bo szukałem i miałem 12 k same 

• Back to top
    • 0

PANDAZBANEM30 09/01/2019 - 17:09

PANDAZBANEM
  • Gracz

a gdzie taki znajdę bo szukałem i miałem 12 k same 

Zwykle gdzieś na el coronie, najlepiej idź do najbliższej stacji radiowej i nadaj tam reklamę. Przykładowa: KUPIE BUDYNEK BIZNESOWY DO 7.000$! TEL: 000-00-00.

Edited by PANDAZBANEM, 09/01/2019 - 17:10.

• Back to top
    • 0

Khaled60 31/03/2019 - 08:52

Khaled
  • Gracz
Bardzo przydatny poradnik dla graczy, którzy zaczynaja wdrażać się w życie prezesa firmy w jakiś sposób twój temat im w tym pomoże.
  • Back to top
    • 0

0 user(s) are reading this topic