Jump to content

net4game

The most innovative GTA: San Andreas Multiplayer Role Play server

Photo

Zakładanie własnego biznesu.

• Please log in to reply
98 replies to this topic

Spiderjr265 16/10/2010 - 14:04

Spiderjr
  • Gracz

*
POPULAR

Wstęp.

Skoro czytasz ten poradnik, zapewne chcesz założyć własną firmę na H-RP. Widziałem wiele tematów, w których proszono o pomoc w założeniu biznesu. Postanowiłem więc opisać wszystko tutaj.

Wykupienie skryptu.

Pierwszą częścią będzie wykupienie skryptu. Można go wykupić tutaj , przy "Własna firma". SMSem kosztuje to 30.50 zł, a przez przelew 20 zł. Biznes można aktywować w panelu gracza, w zakładce "Załóż firmę".

Typ biznesu.

Jednym z wielu dylematów jest: Jaki wybrać typ firmy? Spróbuje więc opisać tu dokładnie firmy, ich zalety i wady.

Typy biznesów:

- Biznes gastronomiczny - przy pomocy tego skryptu możemy założyć bar, pub, restaurację, klub, etc. Zaletą tego rozwiązania jest to, iż w ten sposób możemy założyć kilka lokali biznesu, które tak naprawdę są inne, jak podałem wcześniej. Można w ten sposób założyć wiele pozornie różnych firm przypisując je do jednego skryptu. Minusem tego jest to, że biznes z pojedynczego produktu zarabia niewiele. Ceny takich produktów wynoszą 2-20$, więc bardzo mało. Można ewentualnie ustawić kwotę za przejście i w ten sposób zarabiać, jednakże należy uważać, by wtedy był ktoś w biznesie, gdyż może stracić on reputację i nikt nie będzie chciał tam chodzić. Mając ten skrypt można zamawiać produkty spożywcze, dające HP oraz napoje alkoholowe - przydatne przy akcjach RP.

- Salon pojazdów - można w nim sprzedawać różnego rodzaju pojazdy. Mają one całkiem wysokie ceny, więc od jednego pojazdu możemy zarobić nawet do kilkuset dolarów, jednak nie są one sprzedawane tak często, jak produkty w biznesie gastronomicznym. Tutaj również można rozdzielić biznes na kilka budynków, np. salon motorów oraz salon samochodów, lecz czy się to opłaca? To już musisz sam ocenić. Można za pomocą tego skryptu zamawiać pojazdy - motory, samochody i śmigłowiec.

- Wypożyczalnia pojazdów - ten skrypt pozwala na pożyczanie pojazdów osobom za określoną kwotę plus ustawić kwotę, jaką skrypt będzie ściągał za zniszczenie pojazdu. Nie orientuję się dokładnie, co można tam zamawiać, ale jak sądzę, niektóre unikatowe pojazdy.

- Warsztat - ten skrypt pozwala naprawiać pojazdy, tuningować je, tankować, malować, etc. Warsztat lepszy jest od stacji z kilku powodów - nie trzeba mieć przy sobie pieniędzy przy zamawianiu - mogą być w banku, mechanicy (przynajmniej w części z nich) odgrywają ciekawsze akcje, a także jest większa szansa, że nie wybuchniemy razem ze stacją :P , nie wiem także, czy na stacji jest jeszcze możliwość zamawiania części tuningowych. W tego typu skrypcie można zamawiać następujące rzeczy: Akcesoria do pojazdów - lakiery, kanistry, alarmy, immobilisery, audio, CB; wszystkie części zamienne, a także części tuningowe.

- Siłownia - używając takiego skryptu można trenować swoich klientów, co z czasem pozwoli trenować sztukę walki (3075j siły), a także powoduje usunięcie efektu 'gibania' się kamery przy celowaniu (3100j siły). Ten skrypt nie może zamawiać żadnych przedmiotów. Na siłownie chodzi dużo graczy, właśnie ze względu na celowanie, a czasami również chcą wyrobić sztukę walki, która potrafi być naprawdę mocna. Na jednym treningu można zarobić kilkadziesiąt dolarów.

- Ochrona - skrypt pozwalający na ochronę budynków lub osób. Przydatną zaletą tego skryptu jest to, że można montować kamery (które zresztą kosztują 2500$ na /tel 777). Można je następnie oglądać przez komendę /kamera [nazwa]. Nie uważam tego biznesu za zbyt opłacalny. Można tutaj zamawiać kamery, lecz nie pałki.

- Firma taksówkarska - jest to opłacalny biznes, jednakże wielka jest konkurencja w tej branży. Nie wymaga zakupienia budynku. Konieczny jest jednak zakup taksówek, czterodrzwiowych, by można było działać.. Nie posiada możliwości zamawiania przedmiotów.

- Hotel - biznes niewymagający pracowników, jednakże również nie ma zbytniej możliwości zarobku. Można co najwyżej ustawić opłatę za wejście, jednak osoby zwykle wychodzą, a nie wchodzą. Nie sądzę, by był to opłacalny typ biznesu. Nie ma możliwości zamawiania.

- Sklep 24/7 - biznes niewymagający pracowników. Jego działanie polega głównie na tym, że stoi budynek, w którym gracze używają komendy /kup. Jedyne, co trzeba tutaj robić to zamawiać przedmioty. Sklep jest przeznaczony głównie dla nowych graczy.

- Nauka jazdy - działalność, w której wizyta prawie każdego gracza jest konieczna. Aby gracz mógł wyrobić prawo jazdy musi w takim biznesie wyćwiczyć jazdę. Musi ona posiadać pojazdy.

Budynek

Każdy biznes (z wyjątkiem taxi) musi mieć swoją siedzibę, by móc prosperować. Siedzibę należy oczywiście wykupić za pieniądze IC. Kwota takiego budynku wynosi 5000$ za grunt + cena interioru (KLIK). Każdy interior musi być zgodny z wyglądem zewnętrznym (np. w willi nie można postawić ciasnego Cluckin' Bella). Można postawić również interior z własnych obiektów. Kupuje się go w ten sposób: Należy wykupić dowolny interior z listy, zgodny z rodzajem biznesu oraz pasujący do wyglądu zewnętrznego budynku. Następnie wgrywasz mapę obiektów i włączasz ją przez /drzwi w biznesie. Musisz również wybrać swoją lokację. Pamiętaj o tym, że miejsce budynku ma znaczący wpływ na jego zarobki.

Pracownicy i panel.

Po zakupie skryptu firmy, na wybraną postać zostaje przekazany panel. Pamiętaj, że założyciela firmy nie da się wyrzucić z biznesu. Możesz przystąpić do rekrutacji pracowników!

1. Rekrutacja pracowników.

Pracowników możesz rekrutować przez odpowiedni dział (KLIK). Pamiętaj o tym, żeby odpowiednio opisać swoją firmę, zarobki w niej oraz zawrzeć tam inne informacje. Możesz również zareklamować rekrutację w SN - przychodząc do siedziby w czasie nadawania reklam i zamówić reklamę. Możesz także popytać się IC znajomych, czy ktoś nie szuka pracy spośród nich.

2. Wypłaty oraz sposoby zarządzania pracownikami.

Kolejnym krokiem będzie ustalenie wypłat pracowników oraz motywacja ich do pracy. Według mnie, dobrym sposobem na motywację jest wprowadzenie systemu rang, plusów i minusów oraz skarg i pochwał, a także donosicielstwa.

Rangi: Pracownik, za dobrą pracę z czasem otrzymuje awans na wyższą rangę lub degradację na niższą. Coraz wyższe rangi pozwolą na wyższą wypłatę oraz na większe możliwości w firmie (np. prowadzenia pojazdów, zamawianie przedmiotów, etc.)

Plusy i minusy: Żeby awanse i degradacje nie leciały za szybko, można wprowadzić plusy i minusy. Za dobrą pracę otrzymuje się plusa, a za złą minusa. Ustalona wcześniej liczba plusów będzie skutkowała awansem, a odpowiednia liczba minusów będzie powodowała degradację. Plusy będę usuwały minusy i na odwrót.

Skargi i pochwały: Dowolne osoby będę mogły napisać skargę lub pochwałę na pracownika, wcześniej dostarczając oczywiście dowody. Przyjęta pochwała będzie skutkowała plusem, a skarga minusem.

Donosicielstwo: Pracownicy będą mogli mówić pracodawcy o złym zachowaniu konkretnego pracownika, na co oczywiście muszą być dowody. Oskarżony wtedy otrzyma minusa, a skarżący, po kilku uzasadnionych, z dowodami skargach plusa.

Natomiast co do wypłat: jest oczywiście ich limit, który jest obliczany według następującego wzoru: dochód (różnica przychodu i wydatków) / liczba pracowników * liczba aktywnych pracowników

3. Skiny pracowników, ich uprawnienia i logi.

Jako pracodawca, możesz ustalić swoim pracownikom skin, który będzie odpowiedni dla wykonywanego stanowiska lub rodzaju pracy. Listę skinów odnajdziesz TU: Skiny 1-100 KLIK; skiny 101-200 KLIK; skiny 200+ KLIK.

Możesz także nadawać swoim pracownikom odpowiednie uprawnienia, które również mogą zależyć od stanowiska i/lub rodzaju pracy. Oto możliwe uprawnienia wraz z opisami:

- Zarządzanie grupą - wszystkie uprawnienia IG, jak i w panelu. Może robić wszystko, prócz wyrzucenia lub zabrania panelu założycielowi.
- Dostęp do panelu grupowego - może przeglądać panel, logi, skiny, uprawnienia i listę członków, lecz nie może nic zmieniać w panelu.
- Pisanie na chacie grupowym - wiadomo - możliwość pisania na chacie /bo.
- Prowadzenia pojazdów - jeżdżenie pojazdami przypisanymi do danego biznesu (/biznes v)
- Prowadzenie pojazdów specjalnych - jeżdżenie pojazdami, które są oznaczone jako specjalne. Można je ustawić na takie używając /v grze lub w panelu (sam nie wiem).
- Zamykanie drzwi - /zamknij w drzwiach przypisanych do biznesu.
- Dostęp do /podaj - możliwość wyciągania przedmiotów z magazynu za wyznaczoną kwotę przez osobę zamawiającą.
- Zamawiania przedmiotów - możliwość zamawiania odpowiednich przedmiotów do biznesu.
- Używanie grupowych bram - możliwość otwierania i zamykania obiektów oznaczonych jako "brama"

W panelu jest również trzecia zakładka (po ustawieniach podstawowych i uprawnieniach): "Logi". Można tam sprawdzić wszystkie transakcję w biznesie - wszystkie /podaj, oferty pracowników, wpłaty i wypłaty pieniędzy. Mają one wpływ na przychód, wydatki i dochód z dashboardu. Po tygodniach znikają, tak samo, jak znikają ich efekty w przychodzie/wydatkach. W logach są zapisane następujące dane: Członek biznesu dokonujący transakcji, kontrahent, data wraz z godziną, rodzaj (np. wpłata, /podaj, oferta) oraz kwota, o jaką zmienia się konto biznesu.

Zakończenie

To już wszytko, co chciałem przekazać nowym przedsiębiorcom na serwerze. Mam nadzieję, że pomogłem. Gdyby ktoś miał jeszcze jakieś pytanie co do biznesu - piszcie na skype - jest w profilu.
  • Back to top
    • 218

plejstejszyn 881 24/12/2010 - 14:04

plejstejszyn
  • Gracz

*
POPULAR

Plus leci.
  • Back to top
    • 3

michux443 24/12/2010 - 14:37

michux
  • Gracz

*
POPULAR

Mało, mało. w 24/7 można kupić wszystko po częsci od samochodów koncząc na masce. Dla jakich nowych graczy?
  • Back to top
    • 5

Radamsky 375 24/12/2010 - 16:31

Radamsky
  • Gracz
Patrzcie na datę utworzenia, ehm. A tak ogólnie, to fajny poradnik.
  • Back to top
    • 0

Patryczek14126 24/12/2010 - 21:11

Patryczek14
  • Gracz
Bardzo dobry poradnik, właśnie takiego szukałem. Plusik leci za dobrze wykonaną pracę. :P
  • Back to top
    • 0

Spiderjr265 24/12/2010 - 21:37

Spiderjr
  • Gracz

Dla jakich nowych graczy?

W sensie, że używany przez nich. Nowi gracze, a przynajmniej nowe postacie najczęściej korzystają z tych sklepów :P .
  • Back to top
    • 0

Maciako145 25/12/2010 - 00:38

Maciako
  • Gracz
Dobry poradnik. ;)
  • Back to top
    • 0

Th3_Gam3 6 25/12/2010 - 05:39

Th3_Gam3
  • Gracz
Mam problem, nie wiem jak kupić interior i w ogóle, może ktoś mi pomóc zrobic lokal i w ogóle?? Dzięki, będzie plusik! :D

Mniej więcej, jak kupić grunt, i wgraćwłąsny interior?...

Edited by Th3_Gam3, 25/12/2010 - 05:46.

• Back to top
    • 0

Lycha4 6 25/12/2010 - 10:22

Lycha4
  • Świeżak

Mam problem, nie wiem jak kupić interior i w ogóle, może ktoś mi pomóc zrobic lokal i w ogóle?? Dzięki, będzie plusik! :D

Mniej więcej, jak kupić grunt, i wgraćwłąsny interior?...

Aktualnie jest z tym problem, bo limit gruntów został przekroczony i nie można nowych robić do wprowadzenia Ariesa. Musisz po prostu kupić lokal pod firmę od jakiegoś gracza, najlepiej zrób sobie odpowiedni opis na samochodzie i czekaj aż ktoś do Ciebie napisze.
Linki, które Ci się przydadzą, aby ogarnąć mniej więcej cenę, żeby Cię nikt nie oszukał:
http://net4game.com/topic/88017-zarejestrowane-biznesy-koncesje/
http://net4game.com/topic/77418-wycena-gruntow-pod-dom-jak-i-firme/
http://net4game.com/topic/80278-cennik-interiorow/
http://net4game.com/topic/80273-zarejestrowane-biznesy/

Jak pomogłem daj + ;)

Edited by Lycha4, 25/12/2010 - 10:22.

• Back to top
    • 1

Th3_Gam3 6 25/12/2010 - 13:15

Th3_Gam3
  • Gracz
Dzięki wielkie, leci plusik! :D
  • Back to top
    • 0

Prostyq5342 29/12/2010 - 19:01

Prostyq
  • Zasłużony
Bardzo przejrzysty i wspaniały poradnik. :) Plus..
  • Back to top
    • 0

Downhillowiec 9 29/12/2010 - 19:22

Downhillowiec
  • Świeżak
+!
  • Back to top
    • 0

Gryz 466 30/12/2010 - 12:24

Gryz
  • Gracz
Bardzo ciekawy poradnik - na pewno mi się przyda, lecz najpierw muszę ogarnąć tutejszy skrypt. A właśnie, może mi powiesz, jaki biznes najlepiej prowadzić, z małą ilością gotówki - ten który szybko się zwróci i przyniesie duże zyski, hm? Myślałem nad firmą taxi, ale może ty mi coś doradzisz. Tak czy siak, plusa otrzymujesz.
  • Back to top
    • 0

Bleu30 30/12/2010 - 16:06

Bleu
  • Świeżak
Wszystko czytelnie i dobrze napisane. Dobry poradnik.
  • Back to top
    • 0

Borek1123 30/12/2010 - 18:42

Borek112
  • Gracz
dobry poradnik, jak będę miał tylko kasę, to zakładam firmę, chyba warsztat...
  • Back to top
    • 0

Friłejer 233 30/12/2010 - 20:37

Friłejer
  • Gracz
Poradnik ładny, przejrzysty, fajnie się go czyta. Leci plusik, na pewno to komuś pomoże.
  • Back to top
    • 0

Rudyk463 06/01/2011 - 20:25

Rudyk
  • Gracz
Trochę się rozpisałeś, fajnie!
  • Back to top
    • 0

Jugosławia1571 06/01/2011 - 22:55

Jugosławia
  • Gracz
Przyda się przyszłym biznesmen'ą. :)
  • Back to top
    • 1

kibic189 06/01/2011 - 23:32

kibic
  • Gracz
Przejrzysty poradnik, widać że się napracowałeś..
  • Back to top
    • 0

Muchomor845 07/01/2011 - 00:12

Muchomor
  • Gracz
Poradnik bardzo dobry. Znalazłem jedną literówkę, którą powinieneś zmienić. Diabeł tkwi w szczegółach. ;)

Można co najwyżej ustawić opłatę za wyjście, jednak osoby zwykle wychodzą, a nie wchodzą.

• Back to top
    • 0

Gorzki 403 07/01/2011 - 23:07

Gorzki
  • Gracz
Zapewne poradnik bardzo mi pomoże bo mam plany co do jednej z moich postaci. Dzięki, że to napisałeś, widać, że sporo się napracowałeś.
  • Back to top
    • 0

Spiderjr265 07/01/2011 - 23:55

Spiderjr
  • Gracz

Poradnik bardzo dobry. Znalazłem jedną literówkę, którą powinieneś zmienić. Diabeł tkwi w szczegółach. ;)

Dzięki, poprawione. ;)
  • Back to top
    • 0

goku611 09/01/2011 - 08:54

goku6
  • Świeżak
Panowie mam problem kupiłem firmę sms wpisałem nazwę (TAKSÓWKI) i nie ma panelu nowego i nic nie mogę zrobić! Proszę o pomoc
  • Back to top
    • 0

Krzychu12394 12/01/2011 - 17:03

Krzychu123
  • Gracz
Bardzo pomocny poradnik, plus leci.
  • Back to top
    • 0

HipHop 361 28/01/2011 - 21:19

HipHop
  • Gracz
Poradnik bardzo dobry, przydaje się nowym graczom aczkolwiek sam pragnę założyć firmę od ponad miesiąca. Za sam poradnik idzie plus, sam z niego skorzystałem :> Dzięki za pomoc i za chęci do tego typu poradnika.
  • Back to top
    • 0

Prophercy1 29/01/2011 - 15:53

Prophercy
  • Świeżak
Przepraszam że tak się wepchnę swoim postem, ale co do tematu aktualizacji Aries mają być nowe biznesy, więc czas powoli aktualizować temat, chyba .
  • Back to top
    • 0

Harvey304 29/01/2011 - 18:19

Harvey
  • Gracz
Dobry poradnik, dam plus. Sam teraz mam do sprzedania salon. ;f
  • Back to top
    • 0

Xeranix54 04/06/2011 - 15:07

Xeranix
  • Gracz
Witam. Jeśli pisze w nieodpowiednim miejscu to przepraszam. Mam taki problem. Kupiłem firmę za sms'a i dla każdego pracownika system przypisuje tylko 30$ zamiast 200$. Nie wiem jak ten problem rozwiązać, a szkoda tych 30zł, które wydałem. Nikt nie chce pracować za marne 30$. Proszę o pomoc. :(
  • Back to top
    • 1

Camer2 06/06/2011 - 18:45

Camer
  • Gracz
Bardzo dziękuję za ten poradnik, w przyszłości, kiedy będę otwierać swój własny biznes, na pewno z niego skorzystam :). Masz plusa oczywiście.
  • Back to top
    • 0

lukas15 211 12/06/2011 - 13:52

lukas15
  • Gracz
Zapewne przyda się osobą które pierwszy raz mają do czynienia ze skryptem biznesu. :rolleyes:
  • Back to top
    • 1

Rysiek112 149 30/06/2011 - 10:11

Rysiek112
  • Gracz
Ja już zapomniałem że istnieje wogóle taki biznes jak wypożyczalnia pojazdów! Zginęły w tłumie.
  • Back to top
    • 0

Kamarox48 30/06/2011 - 17:09

Kamarox
  • Gracz

Ja już zapomniałem że istnieje wogóle taki biznes jak wypożyczalnia pojazdów! Zginęły w tłumie.

Dziwisz się? Teraz nikomu nie można zaufać, a co do poradnika to niech go autor zaktualizuje skoro jest w spisie poradników Kasienki :ph34r:
  • Back to top
    • 0

nelan941 03/07/2011 - 20:46

nelan94
  • Świeżak
Świetny poradnik Plusik poleciał :P
  • Back to top
    • 1

gutek14-1 10/08/2011 - 19:58

gutek14
  • Gracz
a jakimi to komendami sie uzywa np rekrutowanie ludzi
  • Back to top
    • 0

Zafirek45 10/08/2011 - 21:26

Zafirek
  • Gracz
UP: /g [numer grupy] zapros [id]
  • Back to top
    • 0

drftmn.0 16/08/2011 - 15:46

drftmn.
  • Gracz
Wiem że stary temat, ale albo linki nie działają dot. dzierżawy gruntu oraz interioru, albo nie mam uprawnień :(
  • Back to top
    • 0

blejd15205 20/08/2011 - 13:31

blejd15
  • Gracz
Przydatne.
  • Back to top
    • 0

Pierzchal0 23/08/2011 - 22:06

Pierzchal
  • Gracz
Niestety polecieli na kasę, teraz każdy gracz może mieć biznes kiedyś tak nie było. To jest wyciąganie kasy z nieświadomych ludziów ;)

Takie pytanie. Nie można założyć korporacji a potem pod firm?

Edited by Pierzchal, 23/08/2011 - 22:08.

• Back to top
    • 0

vsvp only376 24/08/2011 - 08:37

vsvp only
  • Gracz
Plus.
  • Back to top
    • 0

UniQe 60 30/08/2011 - 22:01

UniQe
  • Gracz
Oczywiście plusik :P