Jump to content

net4game

The most innovative GTA: San Andreas Multiplayer Role Play server

Photo

Szczegółowy poradnik gracza net4game


 • Please log in to reply
90 replies to this topic

Yosuto2 10/03/2016 - 19:38

Yosuto
 • Gracz

Pomogło. Dzięki wielkie.


 • Back to top
  • 0

Lavetil0 22/03/2016 - 12:31

Lavetil
 • Świeżak
No, dobry poradnik dla nowych graczy. Dobrze opisane, dzięki.
 • Back to top
  • 0

STANDARD KACPER170 22/03/2016 - 14:34

STANDARD KACPER
 • Gracz

Dobra robota.  

 

Ouhhh.. spóźniłem się trzy latka. ;c 


 • Back to top
  • 0

CobyToZiomal 22 15/07/2016 - 20:44

CobyToZiomal
 • Gracz

dzięki za spoko poradnik 


 • Back to top
  • 0

Anonek4331 22/07/2016 - 22:49

Anonek433
 • Świeżak

Siemanko.

 

Zacznę od krótkiego wstępu. Czytałem wiele poradników, na net4game też kiedyś grałem niemało czasu, od niedawna również. Według mnie w kategorii "poradniki ogólne" najlepszy jest poradnik Damiana Chomczyka, króty już od przeszło ponad pól roku nie jest edytowany ani odświeżany, a trochę zdążyło się już od tego czasu zmienić. Poradnik będę wydawał stopniowo - za każdym razem będę opisywał inne zagadnienie związane z rozgrywką. Zatem, nie przeciągając... zapraszam do lektury.

 

1. Podstawy, pierwsze logowanie

 

1.1. Podstawowy interfejs

 

Przyjrzyjmy się pierwszemu ekranowi, który zobaczymy po wejściu na serwer.

 

7P6EWmm.jpg

 

Jak widać, pojawia się ekran logowania. By móc zalogować się na serwer, uprzednio bezpośrednio w grze trzeba stworzyć postać przez użycie przycisku "STWÓRZ" - ale o tym później. Po wpisaniu hasła i po pierwszym zalogowaniu nasza postać pojawi się na stacji metro. Teraz przepatrzymy podstawowy interfejs i informacje wyświetlane na naszym monitorze.

 

juhMeIX.jpg

 

----

 

Pasek HP, aktualna broń i ilość gotówki

 

2yHdJoU.png

 

Raczej każdy gracz wie, co oznaczają następujące ikony. W ciemnym kwadracie ukazuje się nam aktualnie wybrana broń (tutaj warto wspomnieć, że ten serwer to serwer roleplay, tutaj absolutnie nie chodzi głównie o strzelanie się). Po prawej pasek informujący nas o stanie zdrowia postaci, a na dole ilość gotówki, którą nasza postać ma aktualnie przy sobie. Pieniądze można nosić przy sobie oraz trzymać w banku - druga opcja jest bezpieczniejsza, ale kilka rodzajów transakcji można wykonać jedynie gotówką, o czym będzie wspomniane dalej.

 

----

 

Informacja na czacie po zalogowaniu się

 

XTQcGfL.png

 

Serwer przywita nas, używając imienia i nazwiska naszej postaci oraz podając jej UID (czyli unikalny identyfikator wśród wszystkich postaci) i ID (zmieniające się z każdym wejściem na serwer). Do tego dowiemy się, czy mamy aktywne konto premium. Gdy postać nie jest podpisana do globalnego konta (czyli konta założonego na forum) również zostaniemy o tym poinformowani.

 

----

 

Pasek radia

 

5McYYXk.png

 

Na dole mamy możliwość wybrania stacji radiowej, której chcemy "słuchać". Pojawiają się w niej audycje prowadzone przez graczy. Więcej o radiach przeczytasz niżej.

 

----

 

Okienko informujące o napływie gotówki

 

ofbiir.jpg

 

Grę domyślnie zaczynamy z ilością $50, lecz do określonej liczby godzin spędzonych na postaci lub do znalezienia pracy otrzymujemy siedem dolarów co dziesięć minut.

 

----

 

1.2. Statystyki postaci

 

Statystyki odgrywanej przez nas postaci są dostępne pod komendą /stats. Jest tam wiele parametrów, które postaram się tutaj kolejno opisać.

 

f601Yqw.png

 

[U góry znajduje się imię i nazwisko postaci, UID, ID oraz IP komputera, z którego się logujemy na serwer]

 

Czas gry: Czas spędzony na postaci w grze.

AL: Admin Level, czyli poziom GM-a/Admina.

AJ: Czas pozostały do zakończenia AdminJaila (patrz słowniczek). Funkcja nieprzydatna, bo komendy /stats nie da się używać w AJ-cie.

BW: Czas pozostały do zakończenia naszego BW (Brutally Wounded - ciężko ranny, stan, w której nasza postać jest nieprzytomna; dzieje się to po zejściu jej stanu HP do zera).

HP: Ilość punktów życia naszej postaci, maksymalnie 100.

Siła: Siła naszej postaci. Zaczynamy z 3000j, nie ma ograniczeń. Siłę można zwiększać na siłowni - o sile więcej przeczytasz w dalszych częściach poradnika.

Dolary: Gotówka postaci, którą aktualnie ma przy sobie.

Euro: Jak na razie, pole bez znaczenia.

Bank: Ilość pieniędzy znajdujących się na koncie w banku. Wypłacać i wpłacać możemy je używając przy bankomacie komendy /bank.

Dług: To pole informuje nas o długu, który ma nasza postać, na przykład poprzez przekroczenie prędkości i braku dostatecznej ilości pieniędzy. Po wypłacie pieniędzy z konta dług automatycznie spłaca się, przez co nie możemy wypłacić gotówki, dopóki nie spłacimy długu.

Rzą D: Posiadanie dowodu osobistego.

Prawko: 0, gdy nie mamy prawa jazdy, 4, gdy mamy

Hotel: ID budynku, w którym znajduje się hotel, w którym jesteśmy zameldowani

Przetrzymanie: Ilość czasu, który pozostał nam do końca przetrzymania od organizacji przestępczej lub porządkowej.

PDP: Punkty karne, po 24 zabierane jest nam prawo jazdy.

Telefon: Numer telefonu.

Numer konta: Numery konta bankowego, na który inni gracze mogą przelewać pieniądze.

Uzależnienie: Stopień uzależnienia od narkotyków.

Drzwi: ID budynku, w którym aktualnie znajduje się postać.

Strefa: Numer strefy, w której znajduje się nasza postać. Więcej o strefach w dalszych częściach poradnika.

Grupy: Lista grup, w których znajduje się postać. Podobna funkcja: /g

Skin: ID skina postaci.

Wyjeżdżone: Ilość kilometrów przejechanych pojazdem jako kierowca.

Ostatni skin: ID ostatniego skina noszonego przez postać.

 

--- Menu opcji: ---

 

Styl rozmowy: Sposób, w jaki nasza postać gestykuluje podczas rozmowy. Po dwukrotnym kliknięciu możliwość zmiany.

Szybki komputer: Jeśli N, nasza postać zostaje zamrożona w drzwiach, dopóki budynek się nie załaduje. Jeśli T, postać nie zostaje zamrożona. Zmiana po dwukrotnym kliknięciu.

Animacja chodzenia: Możliwość wybrania animacji, która uaktywniać się będzie po naciśnięciu przycisku odpowiadającego za chodzenie (domyślnie alt).

Styl walki aktywny: Jeśli N, postać walczy domyślnym stylem. Jeśli T, postać walczy wyuczonym na siłowni stylem.

 

----

 

1.3. Zarządzanie grupami

 

G83pArO.png

 

Po wpisaniu komendy /g mamy przedstawione grupy, do których przynależy nasza postać. Jeśli mamy konto zwykłe lub premium, maksymalna ilość grup wynosi trzy, natomiast z kontem premium GOLD pięć. W grze możemy sprawdzić podstawowe informacje na temat grupy, pracować (minimum pół godziny, by otrzymać wypłatę, komenda /duty <id grupy>), możemy również sprawdzić, co jest w magazynie, sprawdzić kto jest online lub jeździć pojazdami (jeśli właściciel lub kierownik na to zezwolił). O pracę warto zapytać bezpośrednio w grze, niemniej jednak można również dostać pracę poprzez dział na forum "Oferty pracy i rekrutacje". Więcej o rodzajach biznesów i prac znajduje się w dalszych częściach poradnika.

 

----

 

1.4. Okienko pomocy

 

6w7K6px.png

 

Przywołuje się je przy użyciu komendy /pomoc lub /help. Są w nim zawarte podstawowe informacje - naprawdę podstawowe, dlatego lepiej zająć się lekturą poradników dostępnych na forum.

 

2. Praca, grupy - z czym to się je?

 

2.1. Pierwsze kroki w świecie biznesu

 

Gospodarka net4game jest rozbudowana i niezależna już od administracja. Każda firma, każdy biznes, każda organizacja jest kierowana przez gracza - i każda tego typu grupa napędza koło fortuny. Pierwszą czynnością nowego gracza jest najczęściej poszukiwanie pierwszej pracy. Ale jak jej szukać? Jak działa cały ten system? Zapraszam do lektury.

 

2.2. Rodzaje grup

 

Na serwerze funkcjonuje aż piętnaście różnych rodzajów firm, które można założyć i funkcjonują w świecie gry. Do tego dochodzą trzy rodzaje organizacji przestępczych oraz trzy frakcje porządkowe. Oto opis każdej z nich:

 

Gastronomia: Inaczej każda restauracja, bar, pub czy klub. Główne zadanie tej firmy to sprzedawanie jedzenia, które odnawia HP, jeśli mamy go nie mniej niż 10. Jest trzynaście typów jedzenia, każde dodaje nam tyle samo HP (około połowy). Do wyboru są też dwa napoje, czyli wino i piwo - po użyciu mają one funkcje przedmioty przyklejalnego, co oznacza, że w dłoni mamy butelkę. Po wciśnięciu LPM postać wykonuje animację picia. Kilkukrotnie użycie powoduje kręcenie się ekranu, a nasza postać ma status "podpity". W firmach gastronomicznych często urządza się też imprezy, konkursy, spotkania i tak dalej.

Salon pojazdów: W salonie można zakupić nowy pojazd z zerowymi wartościami (0 km przebiegu, 0 punktów napraw). Dostarczany on jest przez kuriera, kosztuje on więcej, niż używany pojazd tego samego typu, ale za to możemy go dłużej eksploatować - albo przy bezpiecznej jeździe drożej sprzedać. W salonach uprawnienia do zamawiania przedmiotów mają jedynie kierownicy. Nie daj się oszukać - sprawdzaj zawsze tablice ze spisem kierowników, bo możesz nie odzyskać już swoich pieniędzy! Pracownicy takiej firmy mają podpis pod nickiem z nazwą grupy.

Warsztat: Głównym źródłem zarobku tej firmy jest sprzedawanie części zamiennych do pojazdów (np. maska, bagażnik, światła) oraz odpłatne wykonywanie przeglądów, tankowanie czy wymiana części. Spotkasz tam często mechaników, którzy za niską kwotę wymienią ci uprzednio zakupioną część w pojeździe.

Siłownia: Klienci przychodzą tam, by zakupić karnet siłowy, który pomoże im w zwiększeniu siły, ale mogą tam również kupować karnety na dane sztuki walki (po osiągnięciu 3075j). Czasami niektóre siłownie urządzają gale MMA polegające na pojedynkach różnych przeciwników, oni natomiast walczą o daną sumę pieniędzy.

Ochrona: Pobierają opłatę za ochronę budynków czy osób prywatnych. Profesjonalne firmy ochroniarskie mają podpisane pod grupę pojazdy pomagające podczas służby w terenie. Duty bić mogą oni tylko w ochranianych lokalach, w siedzibie firmy lub w pojazdach. Mogą oni używać czatu IC (słuchawki) i mają pod nickiem nazwą grupy, jeśli biją duty.

Taxi: Korporacja taksówkarska zarabia na przewozach. Posiada ona czat IC (słuchawkę) oraz nazwę firmy pod nickiem podczas bicia duty. Do funkcjonowania firmy konieczny jest czterodrzwiowy, żółty samochód. Jeśli są minimum trzy firmy taksówkarskie na służbie, nie można korzystać z komendy /bus. Taksówkę można zamówić telefonicznie, ale często stoją one obok stacji metro lub obok głównego skrzyżowania w centrum. Podczas /duty na pojeździe pojawia się tzw. "kogut" z napisem TAXI.

Hotel: Jedna z dwóch firm bezobsługowych (bez wymaganych pracowników). Gracze mogą się tu zameldować i respawnować się po wejściu na serwer. Co 24h pobierana jest opłata za pobyt.

Sklep 24/7: Druga firma bezobsługowa. W sklepie tym kupisz różne bzdety ciekawe przedmioty, typu discman, rolki, kwiaty i mnóstwo innych.

Nauka jazdy: Firma, która do funkcjonowania potrzebuje dwu- lub czterodrzwiowego pojazdu. Oferuje ona kursy na prawo jazdy, które polegają na przejechaniu 30km przez kursanta. Ceny są od &#36;50 do &#36;100. Wyrobienie prawa jazdy w urzędzie to koszt rzędu &#36;200. Instruktor podczas dawania kursu siedzi jako pasażer.

Ammu-nation: Firma sprzedająca legalną broń oraz amunicję do niej. Niewiele jest takich firm, prawdopodobnie z powodu niskiego popytu oraz wymogu posiadania securicara do złożenia broni lub dowiezienia amunicji. By używać legalnej broni, trzeba ją zarejestrować na komisariacie LSPD oraz wyrobić odpowiednią licencję.

ASG: Airsoft Gun to replika realnej broni, która strzela kulkami zamiast realną amunicją. W tym wypadku na arenach ASG jest kilka trybów gry (np. drużynowy deathmatch). Koszt broni to 100-150 dolarów. Nie wbija ona BW, można jej używać tylko podczas rozgrywek ASG, kończy się po restarcie serwera o godzinie 4:00 (nad ranem). Dzięki niej można nabijać skilla broni, dzięki czemu można trzymać ją inaczej (podpunk tutaj zostanie uzupełniony po dostarczeniu więcej informacji o skillach przez Miśka).

Operator komórkowy: Zajmuje się sprzedażą telefonów oraz doładowań. By mieć zasięg, musi wykupić go na danej strefie od właściciela. Są cztery rodzaje telefonów (Nokia 8110, Nokia N95, iPhone 3, iPhone 4), ale nie różną się one niczym prócz ceny. Doładowanie uzupełnia dwadzieścia kredytów. Koszt wykonania połączenia to dwa kredyty, wysłania smsa - jeden.

Apteka: Sprzedaje leki osobom, które mają dziewięć punktów życia lub mniej. Koszt leku to najczęściej ok. &#36;60. Uzupełnia on HP do dwudziestu, potem można już użyć jedzenia do uzupełnienia reszty HP.

Radio: Biznes radia posiada kolorową nazwę grupy pod nickiem, jeśli gracz jest na /duty. Nadawać na antenie można w siedzibie lub siedemdziesiąt metrów od newsvana. Członkowie mogą używać megafonu (/m). Zarobek w tego typu biznesach polega na organizowaniu konkursów lub bloków reklamowych. Gracz może wybrać radiostację przy użyciu /radio.

LSPD: Policja stanu San Andreas. Dzieli się ona na wiele wydziałów, dwa główne to WPD (West Division) oraz SPD (South Division). WPD zajmuje się patrolami na zachodniej części miasta, a SPD na wschodniej (czyli w miejscu urzędowania gangów). Dostać się tam można po ukończeniu dwu-trzytygodniowej akademii i po zdaniu egzaminów. Kolor nicku i nazwy grupy pod nickiem jest niebieski.

LSRC: Wydział medyczny połączony ze strażą pożarną. Paramedycy lub strażacy przyjeżdżają po wysłaniu wyzwania przez telefon lub na radiu departamentowym (/d) od innej instytucji, np. LSPD.

FBI: Tajni agenci zajmujący się rozpracowywaniem organizacji przestępczych oraz zajmujący się większymi obławami.

Mafia: Członkowie mafii zajmują się głównie zbieraniem haraczy, rozprowadzaniem nielegalnej broni oraz porywaniem innych graczy. Do prawidłowego funkcjonowania potrzebują oni meliny (do przetrzymywania) i Burrito (do składania broni).

Gang: Członkowie gangów grają przede wszystkim na swoich dzielnicach na SC. Rozprowadzają oni kije baseballowe, noże oraz narkotyki.

Ściganci (organizacja zmotoryzowana): Ściganci zgarniają hajs za nielegalne wyścig w różnych dzielnicach miasta i handel amunicją. Działalność ich nie zawsze musi być nielegalna, ale tak najczęściej jest.

 

2.3. Moja pierwsza robota

 

By znaleźć pierwszą pracę, możesz zapytać bezpośrednio w grze o kierownika lub napisać podanie na forum - służy do tego dział Oferty pracy i rekrutacje. Po otrzymaniu upragnionego invite do grupy, czas nabić duty, czyli rozpocząć służbę trwającą minimum pół godziny. By tak zrobić, trzeba użyć komendy /duty <numer grupy na /g>. Tą samą komendą kończymy służbę. By sprawdzić, ile duty już nabiliśmy, można zrobić to wchodząc w Profil >> Karta gracza >> Postać, na której gramy >> Grupy. Tam wyświetla się ilość nabitych minut. Trzydziestominutowa służba = od &#36;200 do &#36;300 wypłaty.

 

2.4. Zarządzanie grupami

 

...ciąg dalszy nastąpi, trochę się już opisałem - dokończę to potem.

 

----

 

Tak więc, to pierwsza część z wielu, które będę tworzył. Następnym punktem będą firmy i biznesy, dość szczegółowe opisanie zakładania biznesu oraz pracy w każdym. Mam nadzieję, że wszystko w tym poradniku jest zrozumiałe. Piszcie, co poprawiać, krytykujcie, chwalcie.  :P

 

CHANGELOG

v0.1 [22.06.2013]

- stworzenie poradnika

- dodano punkt pierwszy i go zakończono

v0.2 [14.07.2013]

- dodano punkt drugi (niedokończony)

Czy moge zrobić drugą postać jeśli już jedną mam jeśli tak to jak


 • Back to top
  • 1

Kordivin0 25/07/2016 - 11:00

Kordivin
 • Świeżak
kmgjuhy
[w=Nic nie wnosi do tematu.]
 • Back to top
  • 0

SnRlX1463 26/07/2016 - 23:04

SnRlX146
 • Świeżak

Przydatny poradnik, dzięki ;)


 • Back to top
  • 1

YelIows -75 28/12/2018 - 08:59

YelIows
 • Zbanowani

Świetny poradnik widać że się postarałeś tak trzymać. :)


 • Back to top
  • 0

SpejsonekApelacjaa 0 28/12/2018 - 10:19

SpejsonekApelacjaa
 • Zbanowani

no wspominam nawet spoko mordo


 • Back to top
  • 0

Wayner460 28/12/2018 - 10:22

Wayner
 • GameMaster SA-MP

I te stare poradniki, bo wtedy każdy chciał tu grać i każdemu zależało na grze :)


 • Back to top
  • 0

Khaled60 05/04/2019 - 12:32

Khaled
 • Gracz
Poradnik w dobrym wykonaniu, oczywiście przyda się dla graczy, którzy startują z gra na naszym serwerze.
 • Back to top
  • 0
0 user(s) are reading this topic